Preservation Commission

Meetings


  • 5:30 pm
  • Meetings are held the last Wednesday of the month. 
  • Generally meets in the City Council Chambers, Third Floor, Rock Island City Hall


 2022 Meeting Dates
Certificate of 
 Appropriateness Deadline
Meeting Dates
January 19January 26 - Cancelled
February 16February 23 - Cancelled
March 23March 30 - Cancelled
April 20April 27 
May 18May 25 - Cancelled
June 22June 29 - Cancelled
July 20July 27 - Cancelled
August 24August 31 - Cancelled
September 21September 28 - Cancelled
October 19October 26 - Cancelled
November 9November 16 - Cancelled
December 14December 21

Commission Responsibilities


The Rock Island Preservation Commission was created in 1984 for the purpose of identifying such property, structures or areas within the City of Rock Island, Illinois that are historically significant.


The Preservation Commission performs the landmark designation of significant property, structures and historic districts and advises the City Council if such designations are appealed. It is the duty of the Preservation Commission to protect the distinctive visual characteristics of landmarks and historic districts by reviewing, giving advice and passing upon changes to their exterior architectural appearance. The Preservation Commission also takes a lead role in educating the public as regards the architectural and historical heritage of our community.


Certificate of Appropriateness applications are available at City Hall, second floor and online.


Agendas & Minutes


Agendas are available prior to the meetings.

Most Recent Agenda | View All Prior to January 18, 2018  

  

Minutes are also available following approval.

Most Recent Minutes | View All Prior to November 16, 2017 

 

Members

Robert Braun (Chair)
Term expires March 2023
Deb Kuntzi
Term expires March 2025
Addison Kimmel
Term expires March 2025
Bruce Peterson
Term expires March 2025
Mark Schwiebert
Term expires March 2025
Diane Oestreich
Term expires March 2025
John Daley
Term expires March 2023

Linda Anderson (Vice Chair)
Term expires March 2023 
 


Associate Members

Jeff Dismer (Architect) 


  • Paul Fessler
    Term expires March 2022
  • Diane Oestreich
    Term expires Mach 2022
  • Paul Fessler
    Term expires March 2022
  • Diane Oestreich
    Term expires Mach 2022
  • Paul Fessler
    Term expires March 2022
  • Diane Oestreich
    Term expires Mach 2022